#unitevisualarts
Програма Визуални изкуства
Обедини хората около културното наследство на Виена и срещни истинската красота на феноменална колекция от изкуство. Вдъхнови се и овладей изкуството да организираш необикновени изложби и събития.
По време на програмата за мениджмънт на визуалните изкуства международната група от 25 културни мениджъри ще се срещнат с 10 ключови лектори, експерти и практици, които ще я въведат в 10-те обучителни модула на Cultart – Културни иновации, Бизнес и предприемачество, Мениджмънт и администрация, Разработване на проекти, Бюджетиране и програми за финансиране, Лидерство, Управление на конфликти, Медии и комуникация.
Фокус в мениджмънт програмата на Cultart е практическото обучение на участниците чрез интензивни уъркшоп сесии и включване в реална творческа среда. В програмата за мениджмънт във визуалните изкуства във Виена, групата ще има възможност да се обучава пряко от екипа на водеща културна организация в града, която да очертае своите основни методи и модели на работа, текущи проекти и събития. Тя ще има и отговорната роля да формулира конкретен казус за мениджмънт във визуалните изкуства, който групата културни мениджъри ще бъде предизвикана да разреши.
Разработването на казус е последното упражнение за всяка от програмите, а въз основа на взетите решения ще бъдат създадени 5 Cultart бизнес модела за 5-те творчески сектора.
Създаваме място, вдъхновени от света
В края на 2019 г. икономиката в твочерския сектор бе значим фактор за Европа с оборот от 643 милиарда евро и обща добавена стойност от 253 милиарда евро през 2019 г., основните дейности на творческите и културни индустрии (ТКИ) представляват 4,4% от БВП на ЕС.
Икономическият принос на културните и творческите индустрии бе по-голям от този на телекомуникациите, високите технологии, фармацевтиката или автомобилната индустрия. В края на 2019 г. ТКИ осигуряват работни места за повече от 7,6 милиона души в ЕС-28 и са добавили приблизително 700 000 (+10%) работни места, включително творци, изпълнители и други артистични експерти от 2013 г. насам. Между 2013 г. и 2019 г. секторите на КТИ отбелязват постоянни темпове на растеж.
Covid-19 и неговите мутации не ни позволиха да общуваме в големи групи или да се събираме като публика без значителен риск за общото здравет.. Тези невидими врагове направиха невъзможни посещенията в театри, кина, концертни зали, галерии и музеи, за да правим това, което всички обичаме: да преживяваме и да се наслаждаваме на изкуството заедно.
В Австрия и по-конкретно във Виена се предприеха сериозни мерки за подкрепа на всички участници в сферата на изкуството, решили да посветят енергията си на художественото творчество. Цялата развита досега културна инфраструктура, изградена и създадена през последните години, трябваше да оцелее в тези трудни месеци.
През 2020 г. допълнителни бюджетни средства от правителствения фонд за управление на кризата Covid 19 бяха насочени директно към артисти, национални музеи, библиотеки, театри и НПО сектора. През 2021 г. започна и осмислянето за периода след пандемия и въвеждането на нвои мерки като например: From Stage to Video популяризират видеоклипове от събития, Fresh Air – Art in the Open Air поддържат културни формати на открито. Перспективи. Иновация. Изкуството се стреми към нови художествени и културни похвати, за да поддържа и развива дейността си. Под заглавието Comeback Audience се проведоха различни дейности за привличане и поддържане на публики. Създадена бе отделна инвестиционна програма, която да подготви културните организатори за “новия старт” и да подпомогне модернизирането на инфраструктурата.
Цел 2: Изкуството и културата са основен фактор за високото качество на живот в обществото. Изкуството и културата са част от идентичността на Австрия и са двигател за икономическото развитие на страната. Материалното и нематериалното културно наследство притежават широк потенциал за устойчиво социално развитие и са фундамент за бъдещата посока на обществото.
С ентусиазъм и въображение се търсеха начини за достигане до публики по време на локдауна. Видео и стрийминг събитията, онлайн посещенията на музеи, образователните програми, приложенията и хаштаговете, събитията на открито. Ако бюджетът за изкуство и култура за 2020 г. се анализира по сектори, то разходите възлизат на приблизително 447,014 милиона евро. Мерките, предприети от правителствоto срещу въздействието на коронавируса върху културния живот са безпрецедентни за Австрия. Ето няколко примера:
Фонд Covid-19. Той e иницийран от “Фонд за социално осигуряване на артисти” и е създаден като опция за подкрепа и финансова компенсация на загубите, следствие от настъпили закриване и фалити. Той първоначално даде възможност на всички работещи в областта на изкуствата и културата да получат подкрепа от 1000 евро. Фонд Covid-19 е с бюджет 20 милиона евро към дата 31 декември 2020 г. и имаше за цел да осигури навременна подкрепа. Ползите могат да бъдат очертани и през 2021 г. , когато бюдетът бе увеличен на 40 милиона евро.
Обединителен фонд за фрийланс артисти: Фондът за финансиране бе достъпен за всички, които създават съдържание, практикуват, посредничат, преподават изкуство и култура и са регистрирани като самоосигуряващи се лица. Общият бюджет на фонда възлиза на 110 милиона евро към 31 декември 2020 г.Фонд за подкрепа на НПО. Фондът предоставя възможност за субсидии за организации с нестопанска цел. Предоставена е безвъзмездна помощ за организации в сектора, претърпяли загуби, аналогично на локдаун компенсациите, които да се възвърнат през 2021 г., а и да се прехвърлят за употреба към 2021 г.
„Защитният чадър за събития“ предоставя субсидии във връзка с последици от Covid-19, в резултат на които са отменени или са въведени ограничения за провеждането на културни събития. За тази цел са предоставени общо 300 милиона евро.
Субсидията за фиксирани разходи бе отворена за всички търговски предприятия, както и културни и комерсиални организаци, създаден с възможност за бонус фиксирана компенсация с възвръщаемост през 2021 г.
Възстановяване на приходите при локдаун бе достъпна за бизнеса, както и за EPU. На пряко засегнатите културни организации бяха възстановени 80% от приходите през 2020 г. за локдауна през ноември, както и 50% за този през декември. Косвено засегнати артисти в сектора също бяха компенсирани по същите прагове.
Безвъзмездна помощ за заснемане на филми и телевизия: независимите филмови продуцентски компании получиха възможност да продължат снимките на кино и телевизионни продукции, които са били прекъснати или отложени поради мерките срещу Covid-19. За тази цел бяха предоставени субсидии в размер на 25 милиона евро.
Кризата с COVID-19 ще има огромно и трайно въздействие върху целия творчески сектор. Приходите от ползваните дигитални инструменти не компенсират загубата, която може да се генерира от физически продажби на книги, видеоигри, вестници и събития в повечето сектори. В музикалния сектор физическите продажби (компактдискове и винил) ще намалеят с 35%, докато приходите за индустрията от музикални записи се очаква да нараснат само с 8%. Същите тенденции се отнасят и за филмовата индустрия – със спад на приходите, генерирани от кината, оценени досега на -75% през 2020 г.
При липса на значително възобновяване на офлайн производството, разпространението и промоцията през 2021 г., способността на творческите индустрии да поддържат и увеличават инвестициите в нови проекти и иновации ще бъде сериозно компрометирана.
В скорошен EY Future Consumer Index 46% от респондентите казаха, че не биха се чувствали комфортно да отидат на концерт няколко месеца, а 21% казаха, че не биха се чувствали комфортно да отидат няколко години.
Източници:
Executive summary
Rebuilding Europe: the cultural and creative economy before and after the COVID-19 crisis EY 2021
Kunst- und Kulturbericht, Bundesministerium für Kunst, Kultur, öffentlichen Dienst und Sport, Sektion für Kunst und Kultur, Vienna 2021
Редкация: Clearly Culture Kulturverein, Виена 2022
Екип Виена
Наред със създаването на интензивни практически програми за различни аудитории и целеви групи от учащи, Clearly Culture са специалисти по теми като привличане и развитие на публики, междукултурна комуникация, социална справедливост, дигитален маркетинг, плейсмейкинг (планиране и проектиране на публични пространства), изграждане на общности, както и съпътстващи събития и формати с цел подобряване на диалога между културните експерти и широката публика. Някои от ключовите им дейности: Анализиране и проектиране на алтернативни решения за тежката криза, причинена от Covid-19, в културната и образователната сфера; Разработване на иновативни учебни програми за посрещане на предизвикателствата; Изпълнение на програми и водене на обучение за групи с различни нужди и цели; Свързване и посредничество между култури, държави, дисциплини; Контрол на качеството, оценка и управление.